Гадатели, магове и врачки

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Moon wrote:

Mona wrote:

Някой може ли да ми обясни как се развалят магии, които никога не са направени?
      Докато има кой да плаща за разваляне, “магия” винаги ще се намери... Страхлив народ.
      Българинът е фен на магиите в този им вид.
      Тук всички са омагьосани и всички - без мозък.
    • Малко встрани от темата, ала и вътре в нея. Много от вас ходят да ви леят олово. Имайте предвид, че оловото е един от най-тежките метали и за него няма детоксикация. Това е един от най-токсичните отровни метали.
    • Какво мислите за гадаенето на кафе?
      Аз лично не вярвах, даже напротив, беше ми смешно, но една приятелка ми хвалеше някаква жена и аз за спорта отидох. Пък и взима 5лв. Накрая описа миналото ми с подробности, които даже не си спомнях дотогава. А за бъдещето ми каза нещо, които ми се сториха невъзможни в оня момент, но след месеци се случиха. Въобще...все още съм скептична към гледачките по принцип, но на нея вярвам.
    • 24 часа и социолозите от „Тренд“ са направили нещо полезно и са обрисували как изглежда нацията ни, което обаче е моментна картина.
      Оказва се, че:
      - 39% вярват на сънища.
      - 35% от българите вярват в астрология.
      - 25% вярват в гадаене на кафе.
      - 48% от жените и 13% мъжете вярват на астрология.
      - 40% от висшистите вярват в астрология.
      - 25% вярват, че от зодията, към която принадлежат, зависи и съвместимостта с интимен партньор или приятел.
      - 28% са твърдо убедени в горното твърдение.
      - 20% вярват в гледането на ръка.
      - 35% смятат, че да намериш стотинка е знак за късмет.
      - 28% смятат, че е лош късмет, ако младоженецът види булката преди сватбата.
      - 10% вярват, че ако отвориш чадър на закрито или ако ходиш под стълба, е на лош късмет.
      Най-важното заключение от проведеното проучване, което може да се направи е, че много хора взимат решения на база суеверия. Те са несигурни в себе си и оставят бъдещето си в ръцете на врачки, гледачки и астроложки.
      Мъжете в това отношение са (4-5) пъти по-рационални от жените. Те не се доверяват на подобни феномени.

• Мисля, че дейността на всякакви магове, врачки и подобни трябва да се криминализира. Съответно да се криминализират и онези, които ползват услугите на магове и врачки да им развалят въображаемите магии.

Да се изготви специално законодателство и национален критерий, който да определя дейността на магове, врачки и гадатели.
    • Да поговорим за врачките в България - познават ли, не познават ли, как процедират .

Сещам се за откъс от едно стихотворение на Джани Родари -
      "Ако можех да имам едно
      магазинче със две полички,
      бих продавал... познайте какво?
      - Надежда. Надежда за всички."

Толкова ли отчаяни и нещастни са хората, че предпочитат да си платят, за
      да ги излъжат, вместо да чуят истината? И що за човек трябва да си, за
      да трупаш пари на гърба на чуждото нещастие?

Е то това винаги го е имало... В Китай например това си е професия и то доста скъпо платена. И вместо врачки/гадатели се наричат "бизнес консултанти" но все се ползва гадателски системи. Самите системи са доста точни там, докато тук се ползва интуиция предимно май... Ама ако върши работа... Та не е само въпрос на щастие/нещастие, в дадени моменти от животи си всеки има нужда от съвет.
      Съответно, е важно да има хора, които да могат да помогнат в това.

Където идват "гадателските" системи, от китайска гледна точка съвет от небето за благоприятното решение. Всъщност ако погледнем в тяхната история е имало моменти когато решенията са се взимали с 6 гласа. Един от месният управник(китай е голям все пак), 2 от народа и 3 от предсказателите.

Разбира се, в същите тези периоди наказанието за грешно предсказание по важна тема е било смърт там.
      Тук можем да си представим каква точност очакват от тези системи за да направят такаwа структура на управлението си.

Та това си е важна част от живота, хората имат нужда от съвет от небето в моменти от живота си и който може помага.

В България и запада като цяло сме доста далече от тези неща официално, но хората все така имат нужда от съвет. Обаче, понеже никой не си прави труда да проучи дали е възможно този съвет да бъде даден точно ползвайки "гадателски" системи, се търсят врачки. В което няма лошо, стига да попаднат на добри такива(което също го има) могат да свържат добра работа и те.

От друга страна както би трябвало да сте виждали на този етап с тарото тук, системите си работят, и макар на запад тарото да не е нито толкова уважавано нито толкова платено колкото са азиатските гадателски системи там, си е също валиден начин за даване на съвет.

Та като цяло толкова - хората търсят път, това че сегашните системи на управление на запад са се погрижили да не могат да го намерят официално, води до това че се търси неофициално. В Азия е различно. Между временно системите за това, било то астрология, таро или много други обикновенно работят доста добре. А врачките, каквото сме пробвали до момента съм доволен, съответно и те вършат работа, ако няма алтернативи.
    • Какъв смисъл има в това да гадаеш за нещо, което така или иначе ще се случи? Нима това ще промени съдбата?! Винаги се случва това, което трябва да се случи. Какво значение има като не можеш да го промениш.. Понякога направо се депресирам от цялата безсмисленост наоколо...
      :evil: Your human eyes are not to be trusted. All they'll do is lie to you. :evil:
    • То не е по-различно от общите неща, които сме забелязали на запад.
      Просто не сме влезли по-дълбоко за да видим, че същите принципи се преплитат и водят до конкретни случки, събития и влияния.

Знаем че през лятото ще е по-топло, дните ще са по-дълги, хората ще имат повече енергия, може да има нужда от изстудяване(климатици/вентилатори и т.н.), по-лесно ще се паркира в големите градове. Курортите ще са пълни и т.н.

През зимата, знаем че ще е хубаво да намерим начин да се отопляваме, че големите градове ще са пълни, курортите по брега на морето празни. Хората ще са по прибрани на вътре. Енергията ще се пести.

От там на запад просто не сме продължили за да видим че такива сезони и преходи има, както в целият живот(живота на всеки има периоди на "зима"(вода) и "лято"(огън)),...

Ако навън е огромна жега, винаги можем да останем в къщи и да надуем климатика. Ама за целта трябва да знаем, че навън ще е топло. Та идеята е че всичко това дава елементите през които минава живота ни, съответно като знаем това напасваме със средата, ако имаме желание.

Сравнително рядко ще има толкова силни събития, че да са неизбежни и непроменими. А в Китай има примери за хора, които са успели да променят дори неща, които са изглеждали непроменими, макар да им е коствало доста голямо усилие подържано десетки години.

Та един вид е просто работа с много прецизен календар, минаващ отвъд месеци и можещ да познае "климата" на събитията.
    • Това дали ще промениш нещо не е ли също предопределено? Сякаш никой не осъзнава, че гадаещите и ходещите при тях са заедно навързани на хорото. И изпълняват ролите си като кукли на конци. Та как точно си избягал от мрежата на съдбата? Как мислите, не е ли предопределено този форум да съществува? Или просто е станало ей така на късмет, защото на някой просто му е хрумнало. А какво го е накарало да му хрумне? Какво те кара да правиш нещата, които правиш?
      :evil: Your human eyes are not to be trusted. All they'll do is lie to you. :evil:
    • Е, то това може да се каже като обезсмислящо, горе-долу всичко, не само гадаенето...

А в крайна сметка е въпрос на философско течение или религия, които решим да следваме.
      Детерминизма(идеята че всичко е предопределено) има много последователи, от своя страна материализма има не по-малко, а там честичко гледат, че всичко е случайно... Та въпрос на религия/философия.

Нататък има всякакви комбинации като например материалистичен хуманизъм... Там идеята е че понеже всичко е случайно, най-важното остава отношенията между хората. Което е готино, макар да ми е все така далечно като гледна точка на практика.

Което няма общо с гадаеното според мене, то е същото като да зяпаш прогнозата за времето. Времето може да е предопределено, но ако се навлечеш в кожух в най-големите жеги може да получиш топлинен удар. Дали е било предопределено да си облечеш кожух тогава или не, аз лично не бих го пробвал...
      (все пак имам свободна воля да пробвам различни неща, дори и някой да мисли, че тези избори са предопределени).

Има много философски течения и още повече религии. Повечето религии са с идеята, че имаме свободна воля и решенията ни имат значение. Повечето философски течения също.Освен детерминизма има много други, които подкрепят идеята, че няма значение какво правим по различни причини. Детерминизма има идеята че всичко е предопределено, но в солипсизма например има други причини водещи до същата идея, че всичко е безсмислено(ако всичко е безсмислено и предопределено, както няма значение дали ще ползваме гадателски системи, така има доста малко значение, какво друго ще правим).

Та дали сме глупави защото мислим, че изборите ни имат значение... Зависи от това, каква философия сме решили да следваме(или религия). От тази която аз следвам част имаме свободна воля, която можем да проявим в свят където много неща са предначертани. Изучавайки предначертаните неща, получаваме и повече свободна воля, защото виждаме как да въздействаме върху параметрите, които други не отчитат.

Ама съм напълно съгласен, ако човек мисли, че всичко е предначертано, не сaмо гадателските системи, но и почти всичко друго има малко значение.